Własny biznes, własne problemy

Jeśli marzysz o tym, aby prowadzić własny biznes, powinieneś przygotować się do niego przede wszystkim mentalnie. To niezwykle ważne, ponieważ posiadanie własnej firmy zawsze wiąże się z posiadaniem niejednego problemu do rozwiązania. Na jakie trudności musisz się zatem przygotować?

Nie jesteś gotowy?

Wydaje ci się, że do rozpoczęcia pracy na własny rachunek potrzebujesz odpowiedniego przygotowania, prawda? Wiedzy zdobytej z książek i podcastów, zasobów pieniężnych oraz czasu, który będziesz mógł przeznaczyć na rozwój własnej firmy. Najpewniej sądzisz także, że nie masz wyboru, jak poczekać z realizacją swoich marzeń, do momentu, w którym będziesz bardziej gotowy.

Niestety prawda jest taka, że nigdy nie będziesz w pełni gotowy na wszystkie problemy, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jak dokładnie zmieni się sytuacja i z jakimi problemami będziesz musiał się borykać. Dlatego jeśli jesteś zdecydowany na założenie firmy i wiesz, że właśnie to chcesz robić, powinieneś założyć ją w pierwszej nadarzającej się chwili, bez zbędnego czekania. To lepsze niż czekanie na moment, który może nie nadejść.

Dobre rady wokół ciebie

Czy wydaje ci się, że każdy jest mądrzejszy od ciebie? Słyszysz wokół siebie mnóstwo dobrych rad, zwłaszcza napływających od rodziny? Jeśli tak, najpewniej niejedna z otaczających cię osób twierdzi, że powinieneś pracować na etacie. Najlepiej państwowym, który pozwoli ci na stabilne zatrudnienie aż do emerytury i czasem da jakieś dodatkowe benefity. Własne przedsiębiorstwo najpewniej jawi się im jako zagrożenie twojego bezpieczeństwa.

Te wszystkie rady, choć mogą płynąć z rzeczywistej troski o ciebie, powinieneś jednak odłożyć na bok. Zawsze ktoś będzie ci odradzał prowadzenie firmy, widząc w tym same kłopoty. Zawsze ktoś będzie uważał, że wie lepiej od ciebie, co jest lepsze dla ciebie. Jednak tę prawdę znasz tylko ty – i właśnie ty powinieneś podjąć decyzję, a nie członkowie twojej rodziny.

Nie bój się wyzwań i porażek

Prowadzenie własnej firmy to zawsze wyzwanie. Każdego dnia będziesz musiał pokonywać mniejsze lub większe trudności. Czasami może nawet spotka cię porażka. Powinieneś o tym wiedzieć, ale nie powinieneś się tego obawiać. Porażki i wyzwania rozwijają. Uczą cię radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Dlatego postaraj się ich nie unikać, tylko pokonywać.

Jak sobie radzić i na co jeszcze zważać? Wszystkie odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w książce Sztuka zwycięstwa Phila Knighta, założyciela “Nike”. Sprawdź, ile może cię nauczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here