Co to są etykiety GS1

Funkcjonowanie branży logistycznej obejmuje nie tylko takie transparentne procesy, jak na przykład transport towarów za pomocą samochodów ciężarowych. Kluczem do prawidłowego przebiegu poszczególnych operacji i sprawnego przepływu towarów w logistyce jest odpowiednie oznakowanie transportowanych ładunków.

Zadanie to jest trudne do zrealizowania; nie oznacza to jednak, że jest ono niewykonalne. Wręcz przeciwnie – osiągnięciu celu służą takie uniwersalne oznakowania jak na przykład etykiety logistyczne GS1.

Etykiety logistyczne – dlaczego są konieczne w branży logistycznej?

Nie ma nic dziwnego w tym, że etykiety GS1 to rozwiązanie, które jest coraz bardziej rozpowszechnione w branży TSL (transport, spedycja, logistyka). Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: konieczność standaryzacji. Aby móc prawidłowo nadzorować i ewidencjonować towar, unikając przy tym pomyłek czy zapobiegając kradzieżom, konieczne jest stosowanie jednolitego, powszechnie uznawanego typu oznaczenia.

Realizację powyższych celów znacząco umożliwiają właśnie etykiety GS1. Są to niewielkie etykiety umieszczane – w zależności od potrzeb firmy i specyfiki sytuacji – na produkcie lub jednostce logistycznej (palecie, skrzyni itd.). Na tego typu etykiecie umieszczany jest tzw. kod GS1-128, numer SSCC (Seryjny Numer Jednostki Logistycznej, z ang. Serial Shipping Containter Code) oraz krótka wiadomość tekstowa opisująca zawartość przesyłki.

Właściwie wykorzystane etykiety logistyczne GS1 pozwalają na automatyzację najbardziej powtarzalnych czynności oraz skrócenie czasu przepływu towarów przez magazyn.

Gdzie wykorzystuje się etykiety logistyczne GS1?

Etykieta typu GS1 rozwiązanie, które z uwagi na swoją prostotę są wykorzystywane właściwie we wszystkich etapach procesu wytwarzania produktów oraz dostarczania ich od hali produkcyjnej aż do odbiorcy finalnego, tj. konsumenta w sklepie. Z etykiet logistycznych korzystają zatem przedsiębiorstwa o produkcyjnym profilu prowadzonej działalności, a także firmy logistyczne (np. zajmujące się przewozem lub składowaniem towaru w hali magazynowej).

Etykiety logistyczne GS1 – gdzie kupić?

Sprzedażą etykiet logistycznych typu GS1 zajmuje się między innymi sklep internetowy Aska (strona internetowa sprzedawcy: Aska.com.pl). Wieloletnie doświadczenie w sprzedaży kodów kreskowych, etykiet czy kolektorów danych oraz współpraca z Instytutem Logistyki GS1 to czynniki umożliwiające dostawę w krótkim czasie produktów oznaczeń z obecnie obowiązującymi standardami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here