Jak pięknie urządzić oczko wodne

Oczko wodne to marzenie wielu osób, które posiadają przydomowy ogród. Jest to wyjątkowy element dekoracyjny, który może urozmaicić wygląd zielonej przestrzeni, a jednocześnie stać się domem dla rybek, które lubią warunki naturalnych oczek wodnych. Jednak jego urządzenie pociąga za sobą konieczność zainwestowania w kilka urządzeń, które pozwolą długo utrzymać jego piękno.

Czystość oczka wodnego

Piękno oczka wodnego to przede wszystkim jego czystość i klarowność, które sprawiają, że możemy dokładnie oglądać zarówno podwodne roślin, jak i ryby, jeśli zdecydowaliśmy się na ich wpuszczenie do naszego małego stawu. Niestety, oczka wodne, ze względu na to iż są zbiornikami otwartymi, ulegają zanieczyszczeniu znacznie szybciej niż domowe akwaria. Dlatego też wymagają zastosowania bardzo wydajnych filtrów i pomp, które pomogą utrzymać wodę w czystości.

Pompy w oczkach wodnych powinny być przede wszystkim odporne na warunki, w jakich przyjdzie im pracować. Nie mogą być podatne na działanie wody i czynników atmosferycznych. Ze względu na to, iż muszą przepompowywać dużą ilość wody w sposób ciągły, powinny być jednocześnie wydajne i energooszczędne, co sprawi, że korzystanie z nich nie wpłynie istotnie na domowy budżet.

Z kolei filtry do oczek wodnych muszą przede wszystkim posiadać doskonałe filtry mechaniczne, które zabezpieczą je przed dostawaniem się do środka dużych odpadów, takich jak resztki liści czy nawet małe kamyczki. Jednocześnie wyposażone w biologiczne media filtracyjne powinny szybko i skutecznie usuwać szkodliwe produkty przemiany materii czy zanieczyszczenia chemiczne, co pozwoli uniknąć takich sytuacji jak przerost bakterii czy choroby ryb i roślin w oczku wodnym.

Ogrzewanie, czyli stała temperatura nawet zimą

Woda w warunkach naturalnych potrafi długo utrzymywać stałą, optymalną dla życia flory i fauny temperaturę. Sytuacja ta zmienia się dopiero późną jesienią i zimą, kiedy temperatury spadają. Wówczas w oczkach wodnych powinny działać grzałki, które uchronią je przed negatywnym wpływem mrozów.

Pływając grzałka do oczka wodnego to rozwiązanie, które zabezpiecza staw przed całkowitym zamarznięciem i sprawia, że nawet podczas srogiej zimy ryby mają czym oddychać oraz można z łatwością dostarczyć im jedzenie.

Oświetlenie i fontanna

Oprócz pięknych roślin wodnych i rybek ozdobą oczka wodnego mogą stać się też wspaniałe kolorowe lampki oraz fontanny. Szczególnie te ostatnie są pożądane w wielu stawach, ponieważ dodatkowo mogą poprawiać napowietrzenie zbiornika.

Dlatego też warto zdecydować się na atrakcyjne fontanny, których dysze mają różne kształty. Wiele z nich współpracuje z filtrami i pompami, dzięki czemu nie wymaga wykorzystania dodatkowego źródła zasilania. W efekcie nie podnosi kosztów utrzymania oczka wodnego, a nadaje mu pięknego wyglądu. Łączą fontannę z oświetleniem, można uzyskać jeszcze wspanialszy i bardziej dekoracyjny efekt.

Na koniec warto zauważyć, że wiele elementów wyposażenia oczka wodnego jest dość sporych. Dla wielu osób mogą być one stosunkowo niewygodne do transportu, dlatego sklep Aquael sprzedaje również przez internet. Dzięki temu wszystko, czego potrzebujesz, możesz wygodnie zamówić i odebrać we własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here