Jak zostać radcą prawnym

Jesteś maturzystą? Studiujesz prawo? A może po prostu zastanawiasz się czym jest i na czym polega zawód radcy prawnego? Jak nim zostać? Jakie są wymagania? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania to koniecznie zapoznaj się z tym tekstem. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak zostać radcą prawnym?

Cały proces zostania radcą prawnym nie należy do najprostszych oraz najszybszych ścieżek kariery. Na samym początku należy ukończyć w Polsce pięcioletnie studia prawnicze, lub studia prawnicze zagraniczne, ale tylko takie, które są oficjalnie uznawane w Polsce. Po ukończeniu studiów prawniczych magisterskich należy wziąć udział w państwowym egzaminie radcowskim. Polega on na teście jednokrotnego wyboru, pytań jest aż 150, a żeby dostać się na aplikacje radcowską trzeba udzielić minimum 100 poprawnych odpowiedzi. Należy pamiętać, że za samą możliwość przystąpienia do takiego egzaminu należy zapłacić 1050 złotych, a w przypadku dostania się na aplikację koszt za jeden semestr jej odbywania wynosi ponad 5 tysięcy złotych.

To jednak nie koniec, po pomyślnym przejściu egzaminu i po dostaniu się do prestiżowego grona aplikantów, sama nauka trwa aż 3 lata. Podczas tego czasu aplikanci muszą zatrudnić się w kancelarii radcowskiej oraz wybrać swojego patrona. Oprócz regularnej pracy w kancelarii, muszą regularnie chodzić na wykłady i ćwiczenia oraz zaliczać semestralne kolokwia oraz egzaminy. Aplikant po pierwszych 6 miesiącach, może już oficjalnie występować przed sądem, jednak z tym zastrzeżeniem, że nie może robić tego przez Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Stanu oraz Trybunałem Konstytucyjnym. Po 3 latach aplikacji, składa się oficjalny państwowy egzamin, którego pozytywny wynik jest równoznaczny z dostaniem uprawnień do samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego. Od tech chwili aplikant staje się pełnoprawnym prawnikiem i to już od niego zależy czy dołączy do danej kancelarii czy sam taką stworzy i otworzy.

Radca prawny

Jak widać droga do zostania radcą prawnym to minimum 8 lat bardzo ciężkiej pracy, która rozpoczyna się już de facto na studiach. Z pewnością jest to jednak bardzo opłacalna ścieżka kariery, biorąc pod uwagę prestiż oraz warunki finansowe takiej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here