Jak działa kancelaria notarialna?

Notariusz nie jest zawodem przypadkowym. To profesja, z którą człowiek wiąże się raczej na całe życie. Swoją różnorodnością daje możliwość ciągłej nauki i pogłębiania wiedzy, a jednoczesny kontakt z klientem, przynosi rozwój umiejętności społecznych. Kancelaria notarialna przyjmuje osoby prywatne i prawne. Jakie usługi oferuje poszczególnym jednostkom?

Przywileje, obowiązki i kary notariusza

Notariusz jest zawodem pożytku publicznego. Co to oznacza w praktyce? Profesjonalista realizuje zadania istotne z punktu widzenia interesu publicznego, czyli doradza, poświadcza, tłumaczy i spisuje. Wchodząc głębiej w specyfikę tego zawodu, można odnieść wrażenie, że wszystko to, czym zajmuje się kancelaria notarialna jest łatwe i przyjemne. Czyste biuro, wygodny fotel, praca z dokumentami i – ochrona prawa. Prawnicy, którzy pełnią funkcje społeczne, podlegają ochronie, przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Oprócz przywilejów, notariusze podlegają również szczególnej odpowiedzialności cywilnej, karnej oraz dyscyplinarnej.

Zakres usług, jakie może oferować kancelaria notarialna został dokładnie określony w Ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. „Prawo o Notariacie”. Tych zasad notariusz musi się bezwzględnie trzymać.

Jakie usługi oferuje kancelaria notarialna?

Z usług kancelarii notarialnej mogą korzystać przedsiębiorcy oraz osoby prywatne. Tematy jakich dziedzin są przez notariusza poruszane najczęściej?

– Prawo rodzinne (umowy o podział majątku),

– nieruchomości (umowy sprzedaży, darowizny, dożywocia);

– dziedziczenie (sporządzanie testamentów: zapisy windykacyjne, zwykłe, postanowienia, wydziedziczenie);

– umowy spółek komandytowych lub z ograniczoną odpowiedzialnością;

– poświadczenia (własnoręcznego podpisu, zgodności kopii z oryginałem, elektroniczne za okazaniem dokumentu).

Ciężka, ale fajna praca

Zawód notariusza wiąże się z wieloma obwarowaniami i skomplikowanymi zasadami. Często to także trudna, umysłowa praca nad zawiłością litery prawa. Mimo wszystko wykonywanie czynności notarialnych, powinno być dla przedstawiciela tego zawodu wyróżnieniem.

Kancelaria notarialna, która oferuje usługi na wysokim poziomie, może liczyć na poparcie i zaufanie ze strony klientów, których opinia będzie najlepszą reklamą.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here