Farbujesz włosy samodzielnie? Podpowiemy, jak do tego podejść i jak ustrzec się podstawowych błędów, popełnianych przy domowej koloryzacji włosów.
Po pierwsze, należy dobrać odpowiednią trwałość farby. W sklepach znajdziemy farby trwale koloryzujące nasze włosy oraz takie, które będą zmywalne już po dwóch miesiącach. Te pierwsze to farby, których koszt wynosi od 18 do 48 zł. Można je znaleźć w każdej drogerii. Można pofarbować nimi losy nie tylko na kolor ciemny, ale także dzięki specjalnym utleniaczom, możliwe jest rozjaśnienie włosów. Jeśli chodzi o preparaty, które działają krótkotrwale, czyli szamponetki: umożliwiają farbowanie tylko na ciemne kolory.
Wśród farb trwałych mamy do wyboru kremy koloryzujące, które z czasem się zmywają, jak i farby trwałe, które nigdy się nie zmywają. W przypadku tych ostatnich, cena jest najwyższa.
Jak dobierać farby do domowej koloryzacji włosów?
Przeglądając palety kolorów farb do włosów w sklepie trzeba zawsze brać poprawkę na to, że realny wygląd naszej fryzury po zafarbowaniu jest trudny do przewidzenia. Może znacznie różnić się od tego, co widzimy na opakowaniu. Dlatego, że wiele zależy od wyjściowego odcienia włosów. Jeśli brunetka farbuje się farbą orzechową, wówczas może uzyskać kolor czarny. Jeśli natomiast blondynka farbuje włosy w domu farbą orzechową, może uzyskać o wiele jaśniejszy odcień niż czarny. Dlatego oczywiście farbowanie włosów blond jest prostsze do przeprowadzenia w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli przyciemniamy włosy. Przyciemnianie włosów blond jest zresztą często bardzo korzystne dla urody typowej Polski, która nie ma dużej opalenizny i która ma skłonności do zaczerwienienia skóry.
Farbowanie włosów ciemnych: w domu, czy u fryzjera?
Znacznie trudniej farbuje się włosy ciemne: trudno o samodzielne uzyskanie takiego koloru, który widzimy na opakowaniach fabr do włosów. Dlatego osoba, która ma naturalnie ciemne włosy, powinna wybrać się do fryzjera, który będzie w stanie uzyskać taki odcień, o który chodzi klientce. Jeśli na przykład brunetka chce przefarbować się na kolor tiramisu, to prawdopodobnie nie uda się jej to w domowych warunkach. U fryzjera jednak jest całą paleta kolorów włosów możliwych do osiągnięcia. Dodatkowo, lepiej jest wybrać się do fryzjera, jeśli chcemy zrobić sobie printy lub pasemka na ciemnych włosach. Uzyskanie jasnych refleksów na włosach ciemnych będzie bardzo trudne. Najczęściej po pierwszym farbowaniu wychodzi żółty kolor, który nie wygląda estetycznie. Trzeba farbowanie powtórzyć i kontrolować stan rozjaśniania. Czasami uzyskiwanie jasnych pasemek na ciemnych włosach trwa kilkanaście tygodni. Warto jednak starać się o ten efekt, bo zwykle taka fryzura odejmuje lat i sprawia, że twarz wygląda zdrowiej i bardziej promiennie.
Dobieranie koloru farby do włosów
Jak dobierać kolor farby do włosów? Fryzjerzy radzą, aby dobierać tylko te tony, które są zbliżone do naturalnego – najlepiej oddalać się tylko o jeden lub dwa tony. Nie ma znaczenia, czy ma to być farba jaśniejsza, czy ciemniejsza od koloru naturalnego. Nie chodzi w tym tylko o to, aby łatwo było uzyskać odpowiedni kolor włosów, ale też o to, że zbyt duże odchodzenie od koloru naturalnego rzadko pasuje kobiecie.
Musimy pamiętać o tym, że rodzimy się z takim kolorem włosów, który najbardziej naturalnie komponuje się z kolorytem naszej skory oraz z kolorem oczu. To, że z czasem te włosy zaczynają siwieć, jest oczywistym powodem, dla którego odświeżamy kolor. Jednak warto dobierając kolory trzeba zawsze trzymać się koloru zbliżonego do naturalnego. Dodatkowo, aby uzyskać naturalny efekt koloryzacji, warto stosować kilka kolorów. Klasyczny balejaż lub używanie farb stworzonych na bazie olejków pozwoli nam na uzyskanie najlepszego, naturalnego efektu. Wówczas włosy będą miały wiele wymiarów barwy – unikniemy efektu tak zwanego hełmu.
Próba uczuleniowa
Osoby, które farbują włosy w domu po raz pierwszy, powinny zrobić próbę uczuleniową przed tym, jak zdecydują się na nałożenie farby na skórę całej głowy.