Prostownica do włosów to urządzenie zaskakująco wielofunkcyjne – służy nie tylko do ich prostowania, jak sugeruje nazwa. To również doskonałe narzędzie do tworzenia pięknych loków bez potrzeby dodatkowego kupowania lokówki, wałków albo papilotów. Niezależnie zaś o tego, czy nasze włosy chcemy prostować czy też wręcz przeciwnie, zmienić proste włosy w loki czy fale, wybór prostownicy powinien być przemyślany, by zakupić urządzenie, które będzie dobrze spełniać swoją rolę i jednocześnie być bezpieczne dla naszych włosów. Jest kilka parametrów, na które powinno zwrócić się uwagę. Dobra prostownica do włosów powinna być pokryta odpowiednim rodzajem płytek. Spotyka się płytki tytanowe, ceramiczne, turmalinowe, a nawet lustrzane czy diamentowe. Bardzo rzadko można natknąć się też na płytki teflonowe – te powinniśmy obchodzić szerokim łukiem ze względu na to, że łatwo nimi przypalić włosy. Echem minionej epoki są też płytki aluminiowe i metalowe – tych urządzeń na szczęście nie znajdziemy już w sklepach ani u producentów, gdyż za bardzo przypalały i niszczyły włosy.
Najczęściej prostownice wyposażone są w płytki ceramiczne – chronią one przed uszkodzeniem. Zdarzają się również kombinacje diamentowo-ceramiczne albo ceramiczno-turmalinowe. Diamentowa powłoka jest odporna na zarysowania, a turmalinowa daje efekty zbliżone do jonizacji. Lustrzana powłoka wygładza włosy, a tytanowa sprawdzi się, gdy nasze włosy są grube. Szerokość płytek również ma znaczenie. Dla krótkich i cienkich włosów lepsze będą wąskie płytki. Również przy falowaniu i kręceniu włosów to węższe będą lepsze. Posiadaczki grubych i długich włosów, które chcą je wyprostować, powinny postawić na szerokie płytki. Dla nich lepsze będą też płytki tytanowe, dla włosów szorstkich i kręconych natomiast płytki diamentowe będą najlepszym wyborem.
Ważną kwestią przy doborze prostownicy jest również to, czy posiada ona funkcję regulacji temperatury. Pozwala to na dopasowanie temperatury do indywidualnych właściwości włosów – osoby o cienkich i delikatnych włosach powinny ustawiać prostownicę na niższe temperatury niż te, które posiadają włosy grube i mniej delikatne. Prostownice na ogół pozwalają na regulację temperatury w zakresie od stu pięćdziesięciu do dwustu trzydziestu stopni Celsjusza. Prostownica do kręcenia włosów powinna też posiadać opcję jonizacji – dzięki wytwarzaniu jonów ujemnych zamyka łuski włosów, dzięki czemu nie elektryzują się one i lśnią pięknie.
Nowoczesne prostownice nie niszczą włosów, o ile są wyposażone w regulację temperatury, jonizację czy ceramiczne płytki chroniące włosy przed spaleniem. Nie powinno się jednak nadużywać stosowania prostownicy, by włosy pozostały zdrowe i nieprzesuszone. Również niewłaściwe stosowanie prostownicy może je uszkodzić.
Aby za pomocą prostownicy zrobić loki, należy je umyć, a następnie wetrzeć w nie piankę. Włosy powinno się wysuszyć, łatwiej i lepiej modelować loki na suchych włosach. Należy je rozczesać i rozprowadzić na nich kosmetyk chroniący przed wysoką temperaturą. Po wyborze temperatury na obudowanie prostownicy należy poczekać, aż płytki się nagrzeją. Każde kolejne pasmo łapie się prostownicą, okręca wokół własnej osi i ciągnie w dół. Później wystarczy użyć lakieru do włosów, by utrwalić fale. Dla mniejszych loków pasemka powinny być cieńsze, duże fale powinny zaś zostać skręcone z grubych pasm włosów.
Nie każda prostownica nadaje się do kręcenia włosów. Kupując prostownicę w tym celu, należy zaopatrzyć się w prostownicę o zaokrąglonych bokach. Ciekawym dodatkiem do urządzenia jest również opcja samoczynnego wyłączania się po upłynięciu określonego czasu, gdy prostownica pozostaje w bezruchu. To dobry dodatek dla tych, którzy zapominają o wyłączeniu sprzętów z prądu. Również niektóre modele oferują wyświetlacz – na nim można w łatwy i wygodny sposób ustawić temperaturę i dodatkowe funkcje. Wybierając prostownicę, warto też sprawdzić, jaka jest długość kabla, w szczególności, jeśli wybieramy sprzęt do salonu fryzjerskiego.