Choć częste farbowanie włosów nie było możliwe zaledwie parę dekad temu, to wcale nie oznacza, że nawet w starożytnych czasach ludzie nie szukali sposobów na to, aby koloryzować swoje włosy i uzyskiwać nowe barwy. Oczywiście, jak łatwo można się spodziewać, tego typu metody nie dawały efektów takich, jakie można oczekiwać po nowoczesnych farbach do włosów. Ale fascynacja tym, że można zmienić swój wygląd tak drastycznie była obecna nawet wtedy i dlatego też poszukiwano sposobów na to, aby osiągnąć to marzenie na wiele sposobów. Wśród tych, które były najbardziej obiecujące i do dzisiaj są używane przez wiele ludzi, na pewno należy zaliczyć farbowanie włosów henną.
Zdecydowana większość osób na pewno słyszała w życiu o hennie i wie mniej więcej z czym wiąże się użycie tej substancji. Jest to, jak łatwo można się domyślić, naturalny barwnik pochodzący z jednej nietypowej rośliny, która rośnie głównie w Azji oraz Afryki i nawet w dzisiejszych czasach wciąż uprawiany jest tylko na tych terenach. Rośliną tą jest lawsonia bezbronna, która poza niewinnie wyglądającymi, białymi kwiatkami ma bardzo wiele do zaoferowania. Jej liście i pędy, jeżeli zostaną odpowiednio obrobione, mają w sobie substancje, które zamieniają się w barwniki. Barwniki te z kolei są podstawą przy użyciu henny. Farbowanie włosów henną to bowiem nic innego jak używanie tych barwników. Jak łatwo można się domyślić, oznacza to, że jest to metoda działająca w inny sposób niż to, jak działają zwykłe farby do włosów. Henna bowiem nie ma aż tak silnego wpływu na włosy, co niesie ze sobą pewne wady i zalety.
Wśród wad na pewno należy wspomnieć o tym, że farbowanie włosów henną niekoniecznie daje takie efekty, jak można się tego spodziewać. Choć rodzajów henny jest obecnie wiele i można dzięki nim uzyskać dużo barw, począwszy od ognistych czerwieni, a skończywszy na czerni z poblaskami kasztanu, henna i jej efekty w głównej mierze zależą od tego jak wygląda naturalny kolor farbowanych włosów. Barwniki w hennie mieszają się bowiem z naturalną barwą włosów i w ten sposób uzyskują efekt farbowania. Dlatego też farbowanie włosów henną przy blondzie jest zdecydowanie niewskazane. Często bowiem efekt końcowy to zgniłozielona barwa włosów, której nijak się pozbyć.
Oprócz tego farbowanie włosów henną nie jest tak długotrwałe jak użycie normalnych farb do włosów. Zajmuje to parę tygodni, ale w końcu barwniki zostają wymywane i cały kolor zaczyna się zmieniać. Nie zawsze na lepsze, dlatego też konieczne jest powtarzanie całego zabiegu. To z kolei może nieść ze sobą pewne problemy. Bo choć do zalet henny można zaliczyć to, że jest ona mniej szkodliwa dla włosów, to henna wciąż pozostawia swoje ślady jeżeli chodzi o strukturę włosa. Częste farbowanie włosów henną powoduje ich sztywnienie, co pozwala uzyskać efekt wyprostowania. W innych przypadkach henna powoduje, że włosów wyglądają na bardzo suche. Jest to szczególnie łatwe do zaobserwowania jeżeli ktoś posiada włosy skłonne do kręcenia się.
Jednakże w zdecydowanej większości przypadków farbowanie włosów henną przynosi nic poza wieloma zaletami. Jak bowiem można się domyślić, największym atutem henny jest to, że używanie jej oznacza unikanie normalnych farb do włosów, pełnych chemikaliów i różnego rodzaju innych niebezpiecznych substancji. Powodują one nie tylko zniszczenie struktury włosów, ale także i mają negatywny włosów na skórę głowy, dlatego też nie bez powodu są one często unikane.
Jakby tego było za mało, farbowanie włosów henną jest doskonałym sposobem aby ograniczyć takie zabiegi jak prostowanie włosów, które jak wiadomo, same w sobie powoduje także zniszczenie struktury włosów jeżeli jest wykonywane bardzo często. Henna jest też metodą na to, aby uzyskać naprawdę przepiękne barwy, które wyglądają niezwykle naturalnie, dzięki czemu cały efekt końcowy jest godny pozazdroszczenia. Dlatego też jeżeli ktokolwiek pragnie spróbować czegoś nowego, farbowanie włosów henną może okazać się naprawdę dobrym pomysłem. Każdy powinien się tym zainteresować!