Skłanianie się ku naturalnym, codziennym rozwiązaniom jest dziś coraz popularniejsze. Wynika to z rosnącej świadomości ludzi, którzy zaczynają sobie zdawać sprawę, jak ważne jest ograniczenie codziennego stosowania chemii. Olejki eteryczne to sama esencja z roślin, które posiadają przydatne właściwości, wpływające na wiele aspektów życia.
Właściwości prozdrowotne
W 100% naturalne olejki eteryczne powstają w procesie destylacji. Destylacja jest rozdzieleniem substancji w specjalnym urządzeniu, które pozwala na uzyskanie czystego, esencjonalnego olejku. W taki sposób można stworzyć olejek niemalże z każdej rośliny. Dobrym przykładem jest olejek lawendowy, który dzięki swoim właściwościom stosowany jest przy dolegliwościach bólowych, długotrwałym zmęczeniu, czy też niszczącym stresie. Lawenda słynie również ze swojego działania uspokajającego, które pozwala na wyciszenie się organizmu. Surowiec ten wykazuje również działanie przeciwbakteryjne. Olejki eteryczne z lawendy znajdują się w składach wielu kosmetyków, w tym w kremach, czy też wodach micelarnych i olejkach do demakijażu. Najczęściej jednak jest on stosowany w aromaterapiach, które działają rozluźniająco i przeciwdepresyjnie. Olejek z drzewa herbacianego działa ściągająco, przeciwbakteryjnie, a dodany do kąpieli pomaga pozbyć się przeziębienia. Podobne właściwości posiada olejek eukaliptusowy, który świetnie udrażnia drogi oddechowe.
Istotne jest, aby nie stosować naturalnych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, ponieważ mogą ją podrażnić, czy też wywołać alergie. Kilka kropel należy dodać do produktu bazowego, na przykład do wody, czy też kremu.
Do użytku domowego
Wszystkie olejki eteryczne posiadają przydatne właściwości, które można wykorzystać na przykład przy porządkach domowych. Olejek miętowy i cytrynowy jako dodatek do płynu czyszczącego doskonale sprawdzają się w przypadku czyszczenia powierzchni gładkich w kuchni, przy czym świetnie odstraszają pajęczaki. Olejek grejpfrutowy w łazience działa antybakteryjnie, dodatkowo dając świeży zapach. Olejek lawendowy po podgrzaniu odstrasza komary, a olejek mandarynkowy rewelacyjnie nabłyszcza podłogę, pozostawiając unikalny, przyjemny zapach.
Łącząc naturalne olejki eteryczne z wodą i octem w odpowiednich proporcjach, uzyskamy preparaty idealne do różnych powierzchni w domu. Kolejnym doskonałym przykładem jest olejek malinowy, który doskonale sprawdza się w przypadku, gdy chcemy się pozbyć z łazienki kamienia. Używanie chemii w sytuacji posiadania olejków jest więc nieuzasadnione.