Kardamon

Kardamon to przyprawa znana od wieków, która doceniana jest na całym świecie za swoje walory smakowe oraz wyjątkowe właściwości prozdrowotne, jakimi wyróżnia się na tle innych przypraw. Znajduje on zastosowanie jako aromatyczny dodatek do potraw i napojów oraz środek zwalczający rozmaite dolegliwości. Czym charakteryzuje się kardamon i dlaczego warto po niego sięgać? Jak stosować kardamon, aby w pełni wykorzystać jego potencjał? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Kardamon – czym się charakteryzuje?

Kardamon to jedna z najstarszych przypraw na świecie pochodząca z południa Indii, skąd przywędrowała do Europy i zachwyciła konsumentów swoimi walorami smakowymi oraz wyjątkowym, automatycznym zapachem. Kardamon to przyprawa o korzennym, lekko gorzkawym smaku oraz lekko palącym i świeżym zapachu, który ma wielu zwolenników. Doskonale łączy się on z innymi egzotycznymi przyprawami o głębokimi smaku i aromacie, takimi jak cynamon, goździki i wanilia, z którymi często kardamon zestawiany jest w kuchni podczas przygotowywania wytrawnych potraw oraz wyjątkowych deserów czy aromatycznych napojów.

Właściwości kardamonu – dlaczego warto po niego sięgać?

Kardamon to jedna z najdroższych przypraw na świecie, która w głównej mierze stosowana jest w kuchni w celu nadania daniom niepowtarzalnego, korzennego smaku oraz aromatycznego zapachu. Jednak kardamon wykorzystywany jest jako dodatek do różnego rodzaju dań i napojów, nie tylko ze względy na swoje walory smakowe. Włączenie tej korzennej przeprawy do diety pozwala na uzyskanie szeregu właściwości prozdrowotnych. Wynikają one z obecności w kardamonie szeregu cennych składników – kardamon jest źródłem cennych substancji odżywczych, minerałów i witamin. Kardamon doceniany jest przede wszystkim za swoje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz wspieranie organizmu przy prawidłowym trwaniu i oczyszczaniu organizmu. Cenne składniki zawarte w kardamonie działają także relaksująco i pozwalają odświeżyć oddech.

Kardamon – do czego warto go dodać?

Intensywny smak kardamonu o lekko korzennym zapachu sprawia, że stanowi on częsty dodatek podczas przygotowywania różnego rodzaju deserów oraz napojów. Doskonale komponuje się on ze smakiem tradycyjnych ciast, ciasteczek i innych korzennych wypieków, które przyrządzane są szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Kardamon wykorzystywany jest także do przyrządzania aromatycznych, rozgrzewających napojów – grzanego wina, aromatycznej kawy i herbaty czy likieru. Mielony kardamon to dodatek, który doskonale komponuje się także w wytrwanych potrawach wywodzących się z Bliskiego Wschodu – korzenny smak kardamonu przenosi na inny poziom dania przyrządzane z mięsa i owoców morza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here