Operacja plastyczna powiek

0
2180

Operacja powiek, zwana również liftingiem powiek lub plastyką powiek, zmniejsza obwisłość dolnych powiek oraz usuwa nadmiar skóry z górnych. Jest zwykle wykonywana ze względów kosmetycznych, aczkolwiek może też poprawić widzenie u osób starszych, których obwisłe górne powieki utrudniają widzenie. Plastyka powiek nie wyeliminuje worków pod oczami, kurzych łapek ani innych zmarszczek.

Starzenie się powiek

Skóra traci z wiekiem swoją elastyczność. Grawitacja powoduje, że na górnej i dolnej powiece zbiera się nadmiar skóry. Obwisłe powieki sprawiają, że nasza aparycja ulega pogorszeniu – twarz wydaje się starsza i bardziej ponura.

Kto jest idealnym kandydatem do operacji powiek?

Najlepszymi kandydatami do operacji powiek są osoby w dobrym stanie zdrowia, mające realistyczne oczekiwania. Operację przeprowadza się zwykle u osób powyżej 35. roku życia, aczkolwiek decydują się na nią także osoby młodsze.

Operacja powiek może poprawić wygląd i samoocenę pacjenta. Nie wpłynie jednak na zmarszczki, stan skóry ani strukturę twarzy. Przed podjęciem decyzji o operacji należy przemyśleć swoje oczekiwania i przedyskutować je z chirurgiem.

Czy operacja powiek da stałe efekty?

Efekty operacji górnych powiek trwają zwykle co najmniej 5-7 lat. Operacja dolnych powiek nie musi być zwykle powtarzana, gdyż jej efekty są stałe. Jeśli powieki znów zaczną opadać, preferowaną metodą ich ponownego podciągnięcia będzie naciągnięcie skóry czoła.

Plastyka powiek – jak się przygotować do zabiegu?

Spodziewaj się i zaplanuj nieobecność w pracy i ograniczenie innych aktywności na kilka dni po operacji powiek. Przed zabiegiem skonsultujesz się z chirurgiem, który przekaże Ci szczegółowe instrukcje na temat przygotowań do operacji. Wskazane jest rzucenie palenia na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem. Nie należy też przyjmować leków z kwasem acetylosalicylowym, ze względu na to, iż obniża krzepliwość krwi.

Zabiegu nie dokonuje się też w czasie przechodzonej infekcji, w przypadku przyjmowania antybiotyków, podczas okresu, ciąży oraz u pacjentek karmiących piersią.

Jak wygląda zabieg plastyki powiek?

Operacja trwa zazwyczaj około 2 godzin. Chirurg stosuje znieczulenie miejscowe. Następnie dokonuje nacięć, aby rozdzielić skórę od tkanki podskórnej. Usuwany zostaje nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry, po czym powieki są zszywane. Szwy pozostaną na powiekach przez 3-6 dni, w zależności od stopnia gojenia się.

Rekonwalescencja po operacji powiek

Po operacji powiek pacjent ma założone szwy na powiekach, które pozostaną tam przez maksymalnie 6 dni. Na szwy nakłada się niewielkie plastry, które mogą nieco utrudniać widzenie. Szwy zostaną usunięte podczas wizyty kontrolnej. Wystąpi też obrzęk, a niekiedy siniaki wokół oczu. Powieki powinny wyglądać normalnie w ciągu 7-14 dni od operacji.

Po operacji nie zaleca się dużego wysiłku fizycznego oraz podejmowania aktywności mogącej uszkodzić okolice powiek. Rekomendowane jest ponadto spanie w pozycji na wznak, niestosowanie makijażu ani nie noszenie szkieł kontaktowych. Nie wolno też korzystać z sauny i solarium. W leczeniu obrzęku pomocne będą zimne okłady.

Możliwe powikłania po operacji powiek

 • Nadwrażliwość na światło,
 • Łzawienie lub suchość oczu,
 • Rzadko: reakcje alergiczne, infekcje, zaburzenie zamykania powiek, wywinięcie powieki.

Przeciwwskazania do plastyki powiek

 • Cukrzyca,
 • Nadciśnienie tętnicze i choroby serca
 • Nadczynność tarczycy,
 • Choroba Gravesa-Basedova,
 • Skaza naczyniowa i zaburzenia krzepliwości,
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Zespół suchego oka,
 • Niedomykalność powiek,
 • U pacjentów z jaskrą i odwarstwianiem się siatkówki niezbędna jest dodatkowa konsultacja z lekarzem okulistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here