Olejek arganowy

Początki oraz największa popularność środka pod nazwą olejek arganowy miały miejsce w Maroku, gdzie był on drogocennym składnikiem diet, jak również służył do pielęgnacji całego ciała. W dzisiejszych czasach olejek arganowy jest bardzo znany, ze względu na to, iż cieszy się on ogromną popularnością wśród firm kosmetycznych, które opracowały między innymi olejek arganowy do twarzy oraz olejek arganowy do włosów. Jego unikatowe właściwości sprawiają bowiem, iż wystarczy jedynie zastosowanie kropli, aby zobaczyć efekty, będące nieraz bardziej zadowalające, niż po użyciu bardzo drogich kremów lub innych środków kosmetycznych.
Olejek arganowy do włosów jest uzyskiwany z komórek tkanki roślin, jest on substancją ciekłą, lotną i posiada charakterystyczny zapach. Należy rozróżniać dwa pojęcia, olejek arganowy jest bowiem cieczą eteryczną, która jest uzyskiwana z nasion drzewa arganowego. Zupełnie czymś innym jest natomiast olej arganowy, który jest uzyskiwany z nasion prażonych, a w temperaturze pokojowej jest ciekłym tłuszczem.
Należy również mieć świadomość, iż olejek arganowy do włosów jest mieszaniną bardzo nikłego procenta olejku arganowego oraz w przeważającej ilości oleju roślinnego. Przyczyną tego jest fakt, iż olejek organowy jest jednym z najdroższych na świecie, a jest to spowodowane między innymi tym, iż drzewo z którego jest on wytwarzany rośnie wyłącznie w Maroku. Żyje ono zazwyczaj ponad czterysta lat, jednak pierwsze owoce można z niego zebrać dopiero po upływie minimum czterdziestu, a maksimum sześćdziesięciu lat. Do wytworzenia jednego litra olejku potrzebnych jest trzydzieści kilogramów orzechów, a żeby uzyskać taką ilość należy dokonać zbioru z sześciu, a czasem nawet siedmiu drzew.
Dzięki temu, iż produkt ten jest wytwarzany w wyniku tłoczenia na zimno ze świeżych orzechów, to jest on bogaty w kwasy tłuszczowe, takie jak omega 6 oraz omega 9. Zawiera on również bardzo dużą ilość witaminy E, w postaci tak zwanego kompleksu tokoferoli. Związki te powodują, iż olejek arganowy do włosów ma działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu stanowi on zabezpieczenie dla włosów i skóry głowy przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Olejek arganowy do włosów jest również doskonałym środkiem służącym do celów regeneracyjnych, zarówno włosów, jak i skóry. Dzięki obecności w nim kwasów tłuszczowych oraz innych związków, pozwala na uzupełnienie wszelkich niedoborów tłuszczów, a ponadto nawadnia, dodaje elastyczności, a także zapewnia odnowę komórkową.
Inną doskonałą właściwością, jaką posiada olejek arganowy do włosów jest działanie przeciwzapalne, łagodzenie podrażnień, a także przyspieszanie gojenia się ran i otarć. Ponadto ma on silne działanie hamujące proces starzenia, poprzez odżywienie skóry. Olejek arganowy do włosów doskonale reguluję pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu jest on doskonałym rozwiązaniem w walce z przetłuszczającymi się włosami. Ze względu na to jest on również wykorzystywany podczas leczenia chorób takich jak łuszczyca, egzema, czy trądzik. Działanie jakie wykazuje olejek arganowy do włosów można więc określić jako regulujące, pielęgnacyjne, nawilżające, a także odżywiające.
Olejek arganowy do włosów może być stosowany zarówno podczas ich mycia, jak i przed lub po ich umyciu. Kurację można stosować regularnie, jednak należy obserwować jak włosy zachowują się pod jego wpływem, w wielu przypadkach dochodzi bowiem do ich znacznego przetłuszczania się.
Aby uzyskać oczekiwany efekt należy nalać na dłonie kilkanaście kropel cieczy, a następnie rozetrzeć olejek arganowy w skórę głowy. W kolejnym etapie powinno się rozprowadzić go na końcówkach włosów. Ważnym jest aby pamiętać, iż przed kuracją należy zwilżyć włosy, poprzez ich delikatne spryskanie.
Najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli olejek arganowy do włosów wetrzemy około trzydzieści minut przed ich umyciem, lub nawet kilkanaście godzin wcześniej. Z cieczy możemy również zrobić maskę, z którą możemy iść spać i spłukać dopiero rano. Innym sposobem jest opryskiwanie włosów po umyciu mieszanką wody z olejkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here