Odżywki w pielęgnacji włosów suchych

Większość kobiet marzy o pięknych, lśniących włosach. Niestety są one nieustannie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, co w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją, farbowaniem i stylizacją termiczną, wysusza je i pozbawia blasku. Suche włosy nie tylko są matowe i szorstkie w dotyku, ale też rozdwajają się i łamią, przez co trudno jest zapuścić dłuższe kosmyki. Jak radzić sobie z przesuszonymi włosami?
Stosowanie zabiegów fryzjerskich mających na celu regenerację włosów, olejowanie, czy profesjonalne maski do włosów skutecznie wspomogą walkę z przesuszeniem włosów. Nic nie zastąpi jednak prawidłowej codziennej pielęgnacji. Kluczowy jest dobór kosmetyków odpowiednich do naszego typu włosów. Na sklepowych półkach znajdziemy szeroki wybór szamponów i odżywek przeznaczonych do różnych typów włosów. Warto aby szampon i odżywka należały do jednej linii, ponieważ ich działanie uzupełnia się, dając lepsze efekty. Dobra odżywka na suche włosy wypełni rozchylone łuski włosa, odżywi je i nada blasku. Odżywkę należy stosować po każdym myciu włosów, ponieważ działa ona powierzchniowo, a szampon całkowicie ją usuwa. Dobrym pomysłem jest nałożenie odżywki przed myciem włosów, co zabezpieczy je przed mechanicznymi uszkodzeniami. W tym celu wybieramy odżywkę o prostym składzie, nakładając ją od czubka głowy w kierunku końcówek. Następnie myjemy włosy jak zwykle, zwracając uwagę, aby robić to delikatnie. Po spłukaniu szamponu i delikatnym osuszeniu kosmyków ręcznikiem, nakładamy po raz kolejny odżywkę. Tym razem powinna być to odżywka do włosów suchych, o bogatym składzie. Włosy najlepiej spłukiwać chłodną wodą, która zamyka ich łuski, przez co wyglądają znacznie lepiej. Świetnym rozwiązaniem jest też odżywka na suche włosy w sprayu, która nie obciąża włosów i daje błyskawiczny efekt. Można ją stosować nawet kilka razy w ciągu dnia.
Odżywka do włosów suchych powinna przede wszystkim nawilżyć je oraz zapobiec rozdwajaniu końcówek, poprzez powstrzymywanie gromadzenia się na nich ładunku elektrostatycznego. Najwięcej odżywki powinno znaleźć się właśnie na końcówkach, u nasady znacznie mniej. Co powinno znaleźć się w takiej odżywce? Najczęściej występuje w niej keratyna, która jest składnikiem budulcowym włosów i pozwala uzupełnić jej niedobory, a tym samym naprawić strukturę włosa. Ponadto powinny znajdować się w niej ceramidy, naturalne oleje, witaminy, pantenol i wyciągi roślinne. Dobrze, gdy odżywka na suche włosy ma w składzie aloes lub wyciąg z alg, proteiny np. mleka, soi lub jedwabiu oraz kolagen. Odżywka nawilżająca powinna zawierać też tzw. humektanty, które są substancjami wiążącymi wodę i zatrzymującymi ją wewnątrz włosa oraz emolienty, które zabezpieczają przed utratą wody. Do tych pierwszych zaliczyć można m.in. glicerynę, mocznik, mleczan sodu oraz kwas hialuronowy. Popularne emolienty to np. oleje roślinne i parafina.Dobra odżywka nie może nadmiernie obciążać włosów, dlatego też należy unikać składników takich jak SLSy, alkohol i parabeny.
Warto pamiętać, że włosy szybko przyzwyczajają się do kosmetyków, dlatego nawet jeśli znalazłaś świetną odżywkę, zmień ją po 2-3 miesiącach na inny produkt. Po jakimś czasie możesz wrócić do stosowania ulubionego kosmetyku. Włosy szybko przyzwyczajają się do konkretnych składników, więc po pewnym czasie przestają na nie reagować, a odżywka nie jest już tak skuteczna jak na początku.
Dobra odżywka do włosów suchych to podstawa sukcesu. Pamiętaj jednak, że równie ważna jest kompleksowa pielęgnacja. Zminimalizuj więc ilość czynników, które dodatkowo osłabiają i uszkadzają strukturę włosów. Ogranicz częstotliwość rozjaśniania i farbowania włosów, prostowania i suszenia wysoką temperaturą oraz unikaj trwałej ondulacji. Warto co 2-3 miesiące podciąć końcówki włosów, co znacznie je wzmocni i sprawi, że od razu będą prezentować się zdrowiej. W słoneczne dni noś nakrycia głowy, zabezpieczające włosy przed działaniem wiatru i promieniowania UV. Nie należy także czesać i kłaść się spać z mokrymi włosami. To wszystko sprawi, że nabiorą one dawnego blasku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here