Objawy alergii oczu

Oczy to bardzo wrażliwy narząd, a ich kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, takimi jak drobinki kurzu czy pyłki, może prowadzić do reakcji alergicznych. Zapalenie oka jest bardzo nieprzyjemne i powoduje duży dyskomfort. Dlatego dziś chcielibyśmy przybliżyć przyczyny, najpopularniejsze objawy oraz sposoby radzenia sobie z tą uciążliwą przypadłością.

Co powoduje alergię oczu

Za powstawanie alergicznego zapalenia spojówek odpowiedzialne są tak zwane alergeny. Jest to bardzo duża grupa substancji, do której należą między innymi: pyłki roślin, sierść oraz wydzieliny zwierząt domowych, kurz lub roztocza. Dlatego też alergia może mieć charakter całoroczny lub okresowy w zależności od rodzaju alergenu. Także charakter wykonywanej pracy może wpływać na powstawanie alergii.

Tak zwane alergiczne oczy, to często spotykany i trudny do przeoczenia objaw alergii. Innymi objawami są: łzawienie, przekrwienie spojówek, a także wodnisty katar i kichanie. Czasami pojawia się ponadto swędzenie w uszach i w nosie. W przypadkach dużej i długotrwałej ekspozycji na działanie alergenu, objawy mogą zaostrzyć się i przyjąć formę bardzo silnego obrzęku spojówek. Prowadzi on do zamknięcia szpary powiekowej, co łączy się z mocnym łzawieniem i swędzeniem – czytaj więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/alergie-oczu

Metody leczenia alergicznego zapalenia spojówek

Poza profilaktyką nastawioną na zapobieganie powstawaniu alergii, wyróżniamy dwa sposoby jej leczenia. Pierwszy z nich to niefarmakologiczne radzenie sobie z tym schorzeniem. Najczęściej polega ono na wypłukaniu alergenu z oka oraz na jego przepłukiwaniu roztworem soli fizjologicznej. Sposób ten stosowany jest zazwyczaj w łagodniejszych przypadkach, natomiast przy bardziej agresywnych stanach zapalnych stosuje się drugie rozwiązanie, czyli leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu leków antyalergicznych, które dostępne są bez recepty lub na receptę. W każdym jednak przypadku należy udać się do lekarza, by ten przeprowadził profesjonalne badanie i postawił diagnozę oraz zaproponował właściwy sposób leczenia.

Profilaktyka przeciw alergii spojówek

Jeżeli jesteśmy alergikami, to wskazane jest częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy. Nie należy też przebywać w pobliżu roślin w okresie ich wzmożonej produkcji pyłku. Jeżeli jednak zdarzy się nam zapalenie alergiczne oka, a nosimy np. szkła kontaktowe, takie jak Acuvue, powinniśmy na jakiś czas, z tego zrezygnować. Dzięki temu nasze alergiczne oczy szybciej wrócą do zdrowia. Nie warto ryzykować pogorszenia stanu zapalnego, dlatego też soczewki powinniśmy odłożyć na kilka dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here