Oczy to bardzo wrażliwy narząd, a ich kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, takimi jak drobinki kurzu czy pyłki, może prowadzić do reakcji alergicznych. Zapalenie oka jest bardzo nieprzyjemne i powoduje duży dyskomfort. Dlatego dziś chcielibyśmy przybliżyć przyczyny, najpopularniejsze objawy oraz sposoby radzenia sobie z tą uciążliwą przypadłością.
Co powoduje alergię oczu
Za powstawanie alergicznego zapalenia spojówek odpowiedzialne są tak zwane alergeny. Jest to bardzo duża grupa substancji, do której należą między innymi: pyłki roślin, sierść oraz wydzieliny zwierząt domowych, kurz lub roztocza. Dlatego też alergia może mieć charakter całoroczny lub okresowy w zależności od rodzaju alergenu. Także charakter wykonywanej pracy może wpływać na powstawanie alergii.
Tak zwane alergiczne oczy, to często spotykany i trudny do przeoczenia objaw alergii. Innymi objawami są: łzawienie, przekrwienie spojówek, a także wodnisty katar i kichanie. Czasami pojawia się ponadto swędzenie w uszach i w nosie. W przypadkach dużej i długotrwałej ekspozycji na działanie alergenu, objawy mogą zaostrzyć się i przyjąć formę bardzo silnego obrzęku spojówek. Prowadzi on do zamknięcia szpary powiekowej, co łączy się z mocnym łzawieniem i swędzeniem – czytaj więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/alergie-oczu
Metody leczenia alergicznego zapalenia spojówek
Poza profilaktyką nastawioną na zapobieganie powstawaniu alergii, wyróżniamy dwa sposoby jej leczenia. Pierwszy z nich to niefarmakologiczne radzenie sobie z tym schorzeniem. Najczęściej polega ono na wypłukaniu alergenu z oka oraz na jego przepłukiwaniu roztworem soli fizjologicznej. Sposób ten stosowany jest zazwyczaj w łagodniejszych przypadkach, natomiast przy bardziej agresywnych stanach zapalnych stosuje się drugie rozwiązanie, czyli leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu leków antyalergicznych, które dostępne są bez recepty lub na receptę. W każdym jednak przypadku należy udać się do lekarza, by ten przeprowadził profesjonalne badanie i postawił diagnozę oraz zaproponował właściwy sposób leczenia.
Profilaktyka przeciw alergii spojówek
Jeżeli jesteśmy alergikami, to wskazane jest częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy. Nie należy też przebywać w pobliżu roślin w okresie ich wzmożonej produkcji pyłku. Jeżeli jednak zdarzy się nam zapalenie alergiczne oka, a nosimy np. szkła kontaktowe, takie jak Acuvue, powinniśmy na jakiś czas, z tego zrezygnować. Dzięki temu nasze alergiczne oczy szybciej wrócą do zdrowia. Nie warto ryzykować pogorszenia stanu zapalnego, dlatego też soczewki powinniśmy odłożyć na kilka dni.