kontroler jakości

Z pewnością jeżeli czytamy ten artykuł zastanawiamy się czym będziemy się zajmować pełniący obowiązki kontrolera jakości. Dokładne czynności zawodowe, które wykonujemy w tym zawodzie, mogą różnić się w zależności od konkretnej firmy czy branży. Ogólnie jednak do Twoich zadań będzie należało sprawdzenie jakości produktu, procesu jego wytwarzania oraz nadzoru nad nim. Celem jest nie tylko osiągnięcie oczekiwanego rezultatu, ale i spełnienie wszystkich narzuconych przez prawo norm. Kontrola jakości obejmuje również proces dystrybucji, czyli pakowanie, transport i odpowiednie przechowywanie. Jako osoba na takim stanowisku będziesz nie tylko badać fizyczne produkty, ale również usługi. Do Twoich zadań mogą należeć naprawdę zróżnicowane w zależności od zleconej materii czynności.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-kontrolera-jakosci-czym-bedziesz-sie-zajmowal-jako-kontroler-jakosci/

Obowiązki zawodowe wynikające z pracy jako kontroler jakości

Nie będziemy tutaj pisać po szczegółowych procedurach, które panują w danych firmach czy jednostkach. Nasze obowiązki zawodowe można podzielić na kilka powtarzających się kategorii. Każdą z nich postaramy się pokrótce opisać. Czym więc zajmuje się kontroler jakości? 

Dbanie o jakość danego produktu

Kontroler jakości i zazwyczaj sprawdza czy dany produkt jest dobry. Czasami będzie zajmował się analizą atrakcyjności produktu, tego czy nie posiada wad fabrycznych oraz czy jego skład chemiczny zgadza się z recepturą.

Ustalenie wymogów dotyczących jakości 

Aby wiedzieć, jak ocenić dany produkt, należy wytworzyć pewne normy. Na podstawie swojej wiedzy kontroler jakości będzie musiał opracować kryteria oceny oraz atrakcyjności danego produktu. Musi on robić to w oparciu o przepisy prawa oraz uwarunkowania rynkowe. Te wytyczne dotyczą nie tylko samego produktu, ale również sposobu jego dystrybucji i organizacji pracy w zakładzie, w którym powstał.

Prowadzenie dokumentacji związanej z kontrolą jakości

Dodatkowo kontroler musi sporządzać na piśmie wszystkie swoje ustalenia. Wykonuje do zwłaszcza w przypadku, jeżeli jest kontrolerem zewnętrznym. Dokumentacja taka musi zawierać jego obserwacje, szczegółowe wskazanie spełnienia norm czy ich zaniechania. Taka dokumentacja jest podstawą do prowadzenia postępowań sądowych czy administracyjnych. Do wykonywania takiej dokumentacji musisz dołożyć należytą starannością oraz sumienność.

Zobacz też: http://ladychwila.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-kontroler-jakosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here