Eksperci z całego świata na bieżąco analizują sytuację dotyczącą zakażeń koronawirusem. Wciąż pojawiają się nowe dane dotyczące aktualnej liczby zachorowań w różnych krajach. Wielu specjalistów stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: kiedy skończy się pandemia COVID-19.
Powrót obostrzeń
W miesiącach letnich nastąpił znaczny spadek zachorowań z powodu koronawirusa. Jednak na początek jesieni wiele krajów znów zaczyna rozważać kwestię wprowadzenia obostrzeń. Dla przykładu rosnąca liczba zarejestrowanych nowych przypadków zakażeń w Austrii spowodowała niepokój tamtejszych władz. Po wcześniejszym rozluźnieniu zasad przestrzegania bezpieczeństwa w tym kraju, znów wprowadza się nakaz noszenia maseczek oraz trzymania dystansu społecznego w trakcie różnych imprez publicznych. To samo dotyczy przebywania w restauracjach, środkach komunikacji publicznej, a także w punktach handlowych.
Wzrost zakażeń stwierdzono w kilku krajach Europy w tym na Węgrzech, Czechach, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, a także w Portugali
Koronawirus a sytuacja w Polsce
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego istniało ryzyko zwiększenia się liczby zakażeń. Obawiano się, że koronawirus zaatakuje ze zdwojoną siłą. Zwłaszcza, że wielu nauczycieli pracuje w kilku różnych placówkach i do kontaktu z uczniami dochodzi wtedy na większą skalę. Nie stwierdzono jednak bardzo dużego wzrostu zakażeń, chociaż zdarzają się sytuacje wykrycia wirusa u osób pracujących w szkołach. Na razie nie wiadomo, czy tak jak przewidywano przed wakacjami, nastąpi bardzo mocna druga fala zakażeń.
Rokowania dotyczące pandemii koronawirusa
Wielu specjalistów uważa, że pandemia może zakończyć się do 2021 roku, jeśli ludzie będą poddawać się szczepieniom przeciwko COVID-19. Jednak to dotyczy krajów zamożniejszych. Biedniejsze z problemem zakażeń mogą borykać się nieco dłużej. Eksperci uzależniają powrót do okresu sprzed pandemii, który może wg nich potrwać nawet do 2022 roku, od ilości zaszczepień.
Ważną kwestią w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa jest więc nadal przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Należy zatem zasłaniać usta i nos w miejscach publicznych, myć ręce mydłem oraz dezynfekować je odpowiednimi środkami, a także zachować dystans społeczny.
Sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest dynamiczna i rozwojowa. Stale pojawiają się nowe informacje i dlatego należy uaktualniać swoją wiedzę w tym temacie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uzyskiwanie wiarygodnych wiadomości z artykułów zamieszczanych na platformie adamed.expert. Warto tam zaglądać.