Jak zbudowane jest oko

Oko ludzkie to jeden z najważniejszych dla nas zmysłów, dostarczający nam ok. 80 procent informacji o otoczeniu, a jednocześnie niezwykle skomplikowana struktura złożona z kilku warstw. Każda z nich spełnia określone funkcje, dostarczając do naszego mózgu impulsy nerwowe pozwalające na stworzenie w nim obrazu, który widzimy. Jaka jest budowa oka – przybliża marka Acuvue – renomowany producent soczewek kontaktowych korygujących wady wzroku.

Warstwa zewnętrzna oka

Zewnętrzną warstwę oka tworzą nieprzezroczysta twardówka i znajdująca się w części przedniej gałki ocznej rogówka. Są one razem swoistym, elastycznym, ale jednocześnie sztywnym szkieletem gałki ocznej, a rogówka dodatkowo umożliwia załamywanie się światła w oku. Bezpośrednio za rogówką znajduje się tęczówka, która nadaje kolor oczom, a znajdujący się w jej środku otwór to źrenica, zwężająca się lub rozszerzająca pod wpływem natężenia światła. Między rogówką a tęczówką znajduje się natomiast komora przednia, którą wypełnia przezroczysty płyn.

Warstwa środkowa oka

W środkowej części oka znajduje się błona naczyniowa, złożona z tylnej naczyniówki, środkowego ciała rzęskowego i przedniej tęczówki. Naczyniówka odpowiedzialna jest za odżywania zewnętrznych warstw siatkówki, ponieważ to w niej znajdują się naczynia krwionośne. Ciało rzęskowe utrzymuje soczewkę w odpowiedniej pozycji, a tęczówka reguluje ilość światła wpadającego do wnętrza oka przez źrenicę. Jego dopływ regulują bowiem mięśnie tęczówki, zwężając lub rozszerzając źrenicę.

Warstwa wewnętrzna oka

Budowa oka jest szczególnie skomplikowana w jego warstwie wewnętrznej, gdzie znajduje się siatkówka i plamka żółta. Na siatkówkę składa się bowiem kilka warstw komórek takich jak: nabłonek barwnikowy, komórki fotoreceptorów (pręciki i czopki), a także komórki nerwowe i glejowe. Pręciki pozwalają nam widzieć otoczenie po zmierzchu, natomiast czopki odpowiadają za widzenie barw i postrzegania w świetle dziennym. Największa ilość czopków znajduje się w plamce żółtej, a pręciki rozsiane są na całej siatkówce.

Soczewka

Umieszczona między tęczówką a ciałem szklistym soczewka podobnie jak rogówka, załamuje światło w oku. Jest ponadto elastyczna, a jej akomodacja pozwala widzieć przedmioty znajdujące się zarówno daleko, jak i blisko. Dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here