Jak dbać o włosy, żeby były piękne i zdrowe?

Piękne, zdrowe i długie włosy to wizytówka każdej dbającej o siebie kobiety. Niestety naprawdę zdrowymi włosami mogą się pochwalić tylko nieliczne panie. Włosy ludzkie mają bardzo delikatną strukturę, dlatego też niezwykle łatwo o uszkodzenia na włosach. Zbyt mocny szampon powoduje przesuszenie i problemy ze skórą głowy, traktowanie włosów wysoką temperaturą prowadzi do karygodnego wysuszenia, a brak regularnego odżywiania łuski włosa sprawia, że włosy są matowe i sianowate.
Idealna pielęgnacja włosów powinna uwzględniać mycie w prawidłowy sposób i odpowiednio dobranym szamponem, regularne odżywianie włosów, właściwą dietę, odpowiednią ilość spożywanych płynów i stylizację opartą na delikatnych środkach nieniszczących struktury włosa.
Szampon do włosów powinien być pozbawiony szkodliwych substancji znanych jako SLS. Ważne jest także mycie – powinno być one delikatne, bez tarcia i uwzględniać przede wszystkim mycie samego skalpu, gdyż to on ulega największemu zabrudzeniu. Po każdym myciu powinno nakładać się na włosy odżywkę do spłukiwania, która będzie na bieżąco dbać o jakość włosów. Po umyciu i nałożeniu odżywki do spłukiwania powinno się odczekać kilka minut, żeby składniki zawarte w odżywce zdążyły odpowiednio zadziałać na włosy. Niestety nie wiele kobiet ma na to czas, dlatego została dla nich stworzona odżywka do włosów w sprayu. Odżywka w sprayu nie wymaga spłukiwania, ułatwia rozczesywanie i odżywia włosy podobnie jak odżywka do spłukiwania. W przypadku odżywki w sprayu należy jednak zachować umiar, gdyż zbyt duża ilość odżywki może spowodować, ze włosy po wysuszeniu będą oklapnięte i będą sprawiały wrażenie nieświeżych.
Po umyciu i odżywieniu włosów powinno się pozwolić im wyschnąć w naturalny sposób. Niestety podobnie jak przy nakładaniu odżywki bez spłukiwania tak i tutaj niewiele kobiet ma czas na samoistne suszenie włosów, dlatego wiele pań przy suszeniu włosów posiłkuje się suszarką. Jeśli należysz do kobiet, którym mimo wszystko zależy na utrzymaniu dobrej kondycji włosów to radzimy zainwestować w lepszą suszarkę. Modele suszarek z wyższej półki są wyposażone między innymi w jonizację, która sprawia, że podczas suszenia cząsteczki wody są rozbijane na mniejsze cząsteczki i w ekspresowym tempie odprowadzane z powierzchni włosa, dzięki czemu czas suszenia skraca się do niezbędnego minimum. Nowoczesne suszarki posiadają też często funkcje termoochronne – suszarka niejako „bada” stan włosów i sama dopasowuje dla nich bezpieczną do suszenia temperaturę. Funkcję taką posiadają również nowoczesne lokówki i prostownice. Jeśli chodzi o prostownice to sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana, gdyż do prostowania włosów istnieje konieczność zastosowania wyższej temperatury niż w przypadku samego suszenia włosów.
Przy zakupie prostownicy należy kierować się taką samą zasadą jak w przypadku zakupu suszarki – kupujemy modele z wyższej półki, które ograniczają niszczenie łuski włosa do minimum. Na rynku małego AGD dostępne jest wiele modeli, które jednocześnie chronią i prostują. Kluczowym elementem w wyborze prostownicy jest wybór powłoki, którą pokryte są płytki prostownicy. To właśnie powłoka może najbardziej niszczyć lub chronić nasze włosy. Najlepszym wyborem są płytki turmalinowe, tytanowe i ceramiczne, dzięki którym włosy nie palą się.
Wybór dobrej suszarki, lokówki i prostownicy nie zwalnia nas ze stosowania odpowiednich środków do stylizacji. Tam, gdzie włosy mają styczność z wysoką temperatura powinno się zawsze używać środków termoochronnych – może to być balsam lub odżywka do włosów w sprayu, które mają funkcje termoochronne.
Dbanie o włosy to także przemyślana koloryzacja. Większość pań nie jest zadowolona ze swojego naturalnego koloru włosów, dlatego regularnie poddaje je zabiegowi koloryzacji. Nie bez znaczenia jest jakość użytej farby i odpowiedni fryzjer. Farby do włosów dostępne na rynku fryzjerskim z roku na rok mają coraz lepsze składy, a wiele salonów oferuje zabiegi koloryzacji wraz z regeneracją, dzięki czemu po farbowaniu jakość włosów nie ulega pogorszeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here