Internet przepełniony jest informacjami, jak dbać o włosy czy cerę. Ludzie polecają mnóstwo produktów, które często pogarszają nasz wygląd. Wtedy najczęściej sięgamy po domowe produkty, które coraz bardziej cieszą się uznaniem.
Jakie domowe produkty można stosować na twarz? I jaki mają one wpływ na naszą cerę?
Aloes – jest to roślina doniczkowa, którą możemy kupić w sklepie ogrodniczym. Po odcięciu listka, w środku znajduje się żel, który możemy stosować na twarz, jako maseczka lub tonik. Aloes cudownie nawilża, i ma też właściwości odkażające, oraz oczyszczające. Nie przeciąży skóry, i sprawi, że stanie się ona nawilżona.
Ogórki – sposób kładzenia plastrów ogórków na oczy każdy zna. Najlepiej aby był on schłodzony. Można masować twarz plasterkiem, lub zmielić i nakładać na twarz w postaci maseczki. Ogórek posiada w sobie askorbinazę, jest to enzym który działa rozjaśniająco. Zniweluje on zaczerwienienia oraz opuchnięcia, a także rozjaśni cienie pod oczami.
Soda oczyszczona – jest niezastąpiona w oczyszczaniu naszej skóry. Wystarczy zmieszać trochę sody z odrobiną wody i uzyskaną maseczkę nakładać na twarz. Pomoże ona w walce z zaskórnikami.
Żelatyna wieprzowa – wystarczy rozpuścić odrobinę żelatyny w mleku i nałożyć na miejsce z zaskórnikami. Można przykleić do tego kawałek chusteczki aby łatwiej było ściągnąć. Po zastygnięciu powstała idealna maseczka peel-of, która poradzi sobie z zaskórnikami.
Białko jajka kurzego – zachowuje się podobnie jak żelatyna, z tym że nie trzeba rozrabiać go z niczym. Wystarczy samo białko nałożyć na twarz i także uzyskamy maseczkę do walki z zaskórnikami.
Kawa oraz cukier – do tych składników wystarczy dodać odrobinę wody. W taki sposób stworzymy peeling mechaniczny, który pomoże oczyścić skórę z martwego naskórka.
Mleko oraz jogurty naturalne – łagodzą one stany zapalne skóry. Taka maseczka nawilża i rozjaśni naszą cerę.
Miód – jest to bardzo cenny składnik w domowej pielęgnacji. Ma on silne działanie nawilżające oraz odkażające. Stosując maseczkę z miodu, możemy zmniejszyć ilość produkowanego sebum, co wiąże się z tym, że zminimalizujemy ilość zaskórników. Jednocześnie też miód nie spowoduje przesuszenia skóry.
A jakie z domowych produktów można stosować na włosy?
Żółtko jajka kurzego – gdy białko zastosowaliśmy na twarz, pozostałe żółtko można nałożyć na włosy jako maseczkę, lub zastosować jako szampon. Żółtko ma bowiem właściwości myjące, które bez problemu poradzą sobie z włosami. Sprawi ono też, że nasze włosy będą nawilżone i błyszczące.
Miód – stosowany na włosy sprawi, że będą one nawilżone. Wystarczy odrobinę miodu zmieszać z wodą. Powstała nam w ten sposób maseczka nawilżająca na włosy, którą można stosować także na skórę głowy, aby pozbyć się łupieżu.
Aloes – tak jak w przypadku skóry, aloes również nawilży włosy. Można rozrobić go z wodą i uzyskanym preparatem spryskiwać włosy.
Kawa i cukier – sprawdzą się jako peeling skóry twarzy, jak i głowy. Usuną martwy naskórek, redukując objawy łupieżu, oraz uniosą włosy u nasady. Mogą zniwelować także częste przetłuszczanie się.
Olej – ten składnik ma za zadanie zatrzymać we włosach wodę. Nakładany na mokre lub suche włosy sprawi, że będą one dociążone i zdrowe. Olej też nabłyszcza, i przeciwdziała puszeniu się. O dobroci oleju mówi bardzo wiele osób. Nie trzeba tu zbyt wiele pracy, a efekty są tego warte. Z powodzeniem można stosować olej słonecznikowy, lub rzepakowy, a także oliwę z oliwek.
Kozieradka – jest to roślina, która ma zbawienne działanie w wypadaniu włosów i przyspieszaniu ich wzrostu. Wystarczy odrobinę nasion zalać gorącą wodą, po ostygnięciu stosować jako wcierkę na skórę głowy. Systematyczność sprawi, że efekty będą zdumiewające. Już od pierwszego użycia, można zauważyć uniesienie włosów u nasady. Często też, przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów, dzięki czemu, nie trzeba ich myć codziennie i są dłużej świeże.
Jak widać naturalnych składników na twarz i włosy jest wiele. Często wystarczy zajrzeć do kuchni i można wyczarować super maseczki, które poprawią wygląd cery i włosów, a przy tym nie sprawią, że budżet ucierpi.