Dlaczego warto wykonać badania prenatalne

Przez cały okres ciąży kobieta powinna znajdować się pod opieką lekarza ginekologa. Diagnostyka w tym czasie odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka. Badania krwi oraz usg prenatalne stanowią najważniejszy element diagnostyki mamy i dziecka. Wykonać je może każda kobieta w ciąży. Aby dowiedzieć się więcej na temat badań i usg prenatalnego, przeczytaj przygotowane przez nas informacje.

Rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne są obecnie najlepszą metodą diagnozującym wady rozwoju dziecka, we wczesnym okresie ciąży. Wykonanie ich daje szansę na zahamowanie rozwoju wady płodu lub jego pełne wyleczenie w łonie matki.

Badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne i inwazyjne.

Nieinwazyjne badania prenatalne, nazywane także przesiewowymi badaniami, polegają na wykonaniu usg prenatalnego, oraz badań krwi, które wykluczają ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Badanie jest wykonywane dwukrotnie. Pierwsze, w 11 tygodniu ciąży, kolejne, powtarzane jest pomiędzy 13 a 19 tygodniem. Inwazyjne badania prenatalne wykonywane są, gdy wystąpi spore ryzyko istnienia wad rozwojowych u dziecka. Polega ono na pobraniu fragmentu tkanki dziecka, które znajduje się w łonie matki. Inwazyjne badania prenatalne niosą za sobą znikome ryzyko uszkodzenia płodu, wynoszące mniej niż 0.5%. Tego typu badania pozwalają na rozpoczęcie leczenia dziecka jeszcze przed jego przyjściem na świat, a także dają możliwość rodzicom do przygotowania się na wymagające opieki dziecko.

Badania prenatalne Kraków

W stolicy małopolski nie trudno znaleźć klinikę bądź lekarza, u którego można wykonać badania prenatalne, oraz inne badania, wykonywane w trakcie ciąży. W Krakowie badania prenatalne można wykonać prywatnie, jak i również w placówkach posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród małopolskich placówek, które wykonują badania prenatalne Kraków posiada też największy wybór lekarzy, oraz zakresu badań.

Badania prenatalne cena.

Cena badań prenatalnych zależy od miejsca, w którym są one wykonywane, oraz od samego rodzaju badania. Istnieje kilka rodzajów badań prenatalnych. Są one zróżnicowane pod względem ilości wykrywanych u dziecka schorzeń, sposobu wykonania, czy ilości przeprowadzonych testów. Cena badań wacha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dokładną cenę poznasz po zapoznaniu się z ofertą gabinetu, w którym wykonasz badanie.

Kiedy wykonywać badania prenatalne?

Do usg i badań prenatalnych zachęcane są zwłaszcza kobiety, które decydują się na późne macierzyństwo, czyli po trzydziestym piątym rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że usg. prenatalne przeznaczone jest tylko dla nich. Takie badanie wykonać może każda kobieta. Zaleca się jednak wykonanie badań prenatalnych kobietom obciążonym genetycznie. Obowiązkowa jest ocena zdrowia matki i dziecka podczas trwania ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here