Czy warto unikać szamponów z SLS?

Może by się wydawać, że kobiety w ostatnim czasie, większą uwagę przywiązują do jakości i składników zawartych w kosmetykach. Szczególnie jeżeli chodzi o szampony do włosów. Wojna trwa. Szampon z sls, czy bez?
Co to jest SLS? To jeden z detergentów, który znajduje się w środkach czyszczących, jak i środkach higieny osobistej. Czy to rzeczywiście substancja, która może nam zaszkodzić? Czy może wywołać choroby nowotworowe? Czy powinniśmy unikać takich produktów?
Prostszymi słowami: SLS to nic innego, jak substancja, która pomaga w usunięciu tłuszczu, tłustych substancji z powierzchni skóry. Bez niej wszelkie szampony i mydła nie spełniały by swojej funkcji.
Ostatnio w internecie pojawia się mnóstwo informacji na temat szkodliwości tej substancji. Przede wszystkim ma ona wywoływać nowotwór. Po zrobieniu szeregu badań okazało się, że nie ma to żadnego pokrycia w rzeczywistości.
Kolejnym zarzutem jest pojawianie się zmian skórnych. W internecie pojawiają się przesłanki na temat tego, że ten zarzut jest w 100% uzasadniony. Każdy człowiek jest indywidualny i do każdego należy podchodzić właśnie w ten sposób. Indywidualnie. Jednego człowieka coś uczuli, innego nie koniecznie. U osób szczególnie wrażliwych może pojawiać się zaczerwienienie, zapalenie, czy też łuszczenie. Badanie wykazują jeszcze, iż SLS jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur. Należy zatem uważać biorąc gorącą kąpiel, czy myjąc ręce w gorącej wodzie. Ale tego raczej nikt nie robi.
Pojawiają się również przesłanki, które stwierdzają, że SLS pozostaje w naszym organizmie nawet do 5 dni po użyciu. Szczególnie, gdy używamy kosmetyków zawierających SLS w okolicach twarzy, jamy ustnej, oczu, gdzie nasza skóra jest cieńsza. Nie ma żadnych badań, które potwierdzały by większą szkodliwość. Wiemy jedynie, że działanie SLS nie jest obojętne dla naszego organizmu. Czy stanowi poważniejsze zagrożenie? Okazuje się, że w małych ilościach może budzić pewne zagrożenie. Nie zapominajmy jednak, że detergent znajduje się w większej ilości produktów kosmetycznych. Kontakt z SLS mamy praktycznie na co dzień, podczas wykonywania różnych czynności. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Za każdym razem kiedy myjemy ręce, włosy, ciało mamy kontakt z tą substancją. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dane produkty zawierające SLS będą stanowić dla nas zagrożenie, postarajmy się zrezygnować z kilku kosmetyków i zastąpić je bardziej naturalnymi. Skutki używania preparatów z SLS mogą być różne i objawiać się w różny sposób, ale nie u każdego. Szczególnie zalecane jest, aby dzieci unikały kontaktu właśnie z takimi specyfikami. Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej. To przemawia na niekorzyść.
Aby wszystko przebiegało bez zakłóceń, należy przywiązać większą wagę do składu kosmetyków. Czytajmy zalecenia producenta i skład, który umieszczony jest na każdej etykiecie. Unikajmy produktów, gdzie w składzie znajdziemy oznaczenia: SLS, SLES oraz ALS. Składniki te bardzo często znajdują się na drugim lub trzecim miejscu, także nie musimy ich daleko szukać.
Czy szampon z SLS jest w końcu dobry, czy zły? Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoich zwolenników. Substancje, szczególnie szampony z SLS są bardzo skuteczne, jeżeli chodzi o oczyszczanie. Chyba na tym każdej z nas zależy. Któż z nas bowiem nie chciałby mieć mięciutkich i puszystych, świetnie oczyszczonych włosów? Szampon z SLS świetnie i sprawnie myje, ale nie pozostaje to bez echa, jeżeli chodzi o naszą skórę głowy. Z jednej strony chcemy mieć piękne i oczyszczone włosy, z drugiej natomiast odżywione i nawilżone. Tu musimy wybrać. Co jest dla nas większym priorytetem? Nie można mieć wszystkiego, a decyzja wcale nie jest łatwa.
Zaletami szamponów z SLS jest na pewno ich dostępność. Nie ma problemu z ich kupnem. Producenci prześcigają się, jeżeli chodzi o zapachy, czy też ceny. Są droższe, jak i tańsze produkty. Dodatkowo szampony z sls nie plączą włosów, a także są bardziej wydajne. Jednocześnie mogą pozostawić przesuszoną skórę głowy. Sami musimy zdecydować, co jest dla nas lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here