Choroby skóry dłoni – jak je rozpoznać i jak leczyć?

0
1937

Dłonie to wizytówka człowieka. Powinny być zawsze czyste i zadbane. Ze względu na delikatną skórę, są jednak szczególnie narażone na podrażnienia. Oprócz zaczerwieniania czy wysuszenia, na skórze mogą pojawić się wysypka, swędzące bąble czy niepokojące przebarwienia. Jakie są najpopularniejsze choroby skóry dłoni i jak sobie z nimi radzić?

Najczęściej występujące choroby skóry dłoni

Choroby skóry mogą mieć różne podłoże i objawy. Niektóre wynikają z alergii, inne są związane z wykonywaną pracą zawodową, jeszcze inne pojawiają się w wyniku zakażenia. Do tych najbardziej popularnych należą egzema, zapalenie kontaktowe skóry, drożdżyca oraz różyca. Egzema ma podłoże genetyczne i dotyczy już co dziesiątej osoby. Może nasilać się na skutek kontaktu z alergenami czy czynnikami drażniącymi. Objawia się swędzeniem i wysypką. Często dotyczy fryzjerów czy osób zajmujących się sprzątaniem. Podobnie przebiega zapalenie kontaktowe skóry. Również pojawia się jako objaw uczulenia, przybiera postać grudek, bąbli, zaczerwienienia. Drożdżyca jest chorobą wywoływaną przez grzyby. Pierwszym objawem jest pękanie i rozwarstwianie się skóry między palcami. Ma podłoże zakaźne. Różyca także jest chorobą zakaźną. Jako że występuje u zwierząt są na nią narażeni hodowcy, rzeźnicy, weterynarze.

Kiedy wygląd skóry powinien zaniepokoić?

Skóra dłoni jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Niepokojącymi objawami mogą być utrzymujące się zaczerwienienie, swędzenie, bolesność. O chorobie mogą świadczyć także wysypka, bąble czy pęcherze. Czasem skóra mimo nawilżania pęka czy rozwarstwia się. Jeśli skóra dłoni ma nieestetyczny wygląd i pojawiły się podobne objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który obejrzy zmiany, zleci odpowiednie badania i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Jak leczyć choroby skóry na dłoniach?

Leczenie chorób skóry dłoni wygląda różnie w zależności od zdiagnozowanej choroby oraz stopnia jej nasilenia. W przypadku chorób na tle alergicznym, konieczna będzie nie tylko konsultacja z dermatologiem, ale i alergologiem. Pomocne będzie ustalenie czynnika drażniącego i ograniczenie kontaktu z nim. Często konieczne jest również leczenie objawowe. Jeśli lekarz zdiagnozuje chorobę zakaźną, zwykle wdrażana jest antybiotykoterapia czy w przypadku zakażenia drożdżakami, maści przeciwgrzybicze. Konieczne jest również wzmocnienie odporności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here