Podkład do twarzy

Podstawą makijażu jest odpowiednio wybrany podkład. To w głównej mierze od niego zależy, jak prezentować się będziemy po wykonaniu make-upu. Nawet jeśli wyjdzie nam doskonała kreska eyelinerem albo pomalujemy oczy cieniami w zjawiskowy sposób, to odcinający się od skóry szyi podkład skutecznie zniweczy cały efekt. Odpowiednio natomiast dobrany podkład sprawi, że znikną przebarwienia naszej skóry, ukryje zmarszczki, a nasza twarz będzie wyglądać zdrowo i nieskazitelnie.
Wybór podkładu nie jest jednak łatwy – półki w sklepach i drogeriach uginają się od natłoku marek, odcieni i typów i ciężko jest stwierdzić na pierwszy rzut oka, który podkład do twarzy będzie najodpowiedniejszy dla naszej cery. Nie zawsze natrafimy na pomocną dłoń obsługi, więc warto samemu dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać pokład. To bardziej skomplikowane niż się wydaje na pierwszy rzut oka, warto więc na to poświęcić dobrą chwilę.
Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki mamy rodzaj cery. Pokład przeznaczony dla cery suchej nie sprawdzi się osobom o cerze tłustej i na odwrót, ważne jest więc, by wiedzieć, czy nasza skóra jest sucha, tłusta czy mieszana, a może naczynkowa. Te dla skóry suchej są bardziej kremowe, a dla skóry mieszanej lub przetłuszczającej się mają lżejszą konsystencję, by nie zatykać porów. Podkłady dla cery suchej nawilżają, te dla tłustej i mieszanej matują i są beztłuszczowe. Dla osób o wrażliwej cerze najlepsze będą podkłady bezzapachowe, pozbawione sztucznych składników. Mając rozszerzone pory powinno się unikać zbyt ciemnych pokładów jak również tych rozświetlających – niepotrzebnie podkreślą one niedoskonałości cery. Osoby o cerze suchej mogą wymieszać podkład z nawilżającym kremem i szukać specyfików z zawartą w nich witaminą E, a także z substancjami zapobiegającymi wysuszeniu skóry. Dla wrażliwych skór stworzono podkłady mineralne albo ekologiczne kosmetyki roślinne. Mniej w nich substancji zapachowych, konserwantów i ulepszaczy, więc szansa na uczulenie lub podrażnienie jest znacznie mniejsza. Cera tłusta ma dla siebie podkłady wodne z dodatkiem cząsteczek silikonu, a także matujące z składnikami pozbywającymi się nadmiaru sebum.
Wybierając podkład, często sprawdzamy jego kolor na skórze. Można robić to, nakładając odrobinę produktu na dłoń – najlepiej na zewnętrzną stronę dłoni. Skóra na nadgarstku jest zbyt cienka i nie odpowiada kolorowi naszej twarzy, więc łatwo o pomyłki w doborze odpowiedniego odcienia. Jeszcze lepszym pomysłem jest sprawdzanie kolorytu nie na dłoni, ale na linii żuchwy. Trzy wybrane odcienie należy nałożyć w to miejsce i porównać, który z nich najbardziej pasuje do odcienia szyi. Podkład powinien być tak dopasowany, by nałożony na twarz nie odcinał się kolorystycznie od skóry szyi, a raczej się z nią stapiał. Dla pewności wybierajmy podkład jaśniejszy – po nałożeniu nieco ściemnieje.
Jeśli mamy na twarzy przebarwienia, które chcemy ukryć, należy sięgnąć po pokład o żółtych tonach – wyrównają one barwę skóry. Różowe tony mogą spotęgować zaczerwienienia. Oprócz tego znajdziemy w drogeriach pokłady o neutralnych odcieniach. Dobrze dobrany podkład jest niewidoczny – powinien dawać efekt pięknej, zdrowej cery, a także chronić skórę przed promieniami UV, a więc zawierać odpowiednie filtry UV.
W lecie powinno się zrezygnować z ciężkich fluidów albo chociaż ograniczyć ich ilość. Wystarczy wówczas lekki krem koloryzujący. Z kolei w miesiącach zimowych lepszy będzie gęsty podkład – nie dość, że ukryje niedoskonałości, to również ochroni twarz przed mrozem.
Przed nałożeniem podkładu powinno się nawilżyć skórę twarzy. Można również zrobić peeling twarzy, a potem nałożyć krem nawilżający. Nałożony na suchą skórę podkład rozprowadzi się nierówno i mogą pojawić się nieestetyczne plamy. Fluid nakłada się palcami, gąbką lub pędzlem, zaczynając od czoła, później przechodząc na środek twarzy i na boki i brodę. Pokład na powiekach i ustach ułatwi trzymanie się cieni i pomadek, o ile nie stosujemy specjalnych podkładów dla tego typu kosmetyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here