Japońska whisky

Whisky to trunek, który jest dostępny w rozmaitych wariantach smakowych i aromatycznych. To zasługa rozlewni dostępnych w różnych zakątkach świata. Także w Japonii zajmują się jej produkcją. Co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Japońska whisky – jak zaczęła się jej historia?

Prekursorami azjatyckiej whisky uznaje się Masatakę Taketsuru oraz Shinjiro Toriego. Pierwszy z nich w celu edukacji z zakresu produkcji tego alkoholu udał się do Szkocji. Mógł więc poznać u źródła zasady oraz sposób destylacji i butelkowania szkockiej whisky. Dlatego podjął liczne praktyki w destylarniach. Torii natomiast wiedzę na temat produkcji alkoholu czerpał od swojego wuja. Pierwsza japońska destylarnia powstała w pierwszej połowie XX wieku. W 1923 roku Torii otworzył Yamazaki Destilleri. Pomagał mu w tym Taketsuru, który następnie uruchomił własną produkcję. W 1934 roku powstała destylarnia Yoichi, która znana jest dziś jako Nikka. Firma Toriego także działa do dziś. Od 1963 zwie się Suntory i jest obok Nikki najbardziej znaną destylarnią japońskiej whisky na świecie.

Japońska whisky – jak jest produkowana?

Trunek ten mocno wzoruje się na szkockiej whisky. Wykonują więc podwójną destylację i wędzą go w dymie torfowym. Japońska whisky ma jednak zupełnie inny smak i aromat. Destylat zbożowy składa się bowiem w dużej mierze z kukurydzy. W trunku tym wyczuwalne są słodkie smaki ciasta, rodzynek, czy migdałów. Warto jednak zauważyć, że smaki te są bardzo trwałe i dobrze wyczuwalne nawet przy dużym rozcieńczeniu. Japońska whisky jest także dostępna w naszym kraju. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://swiat-whisky.sklep.pl/14-blended-whisky-japonska. Ponadto japońska whisky jest produkowana w całości przez jeden koncern. Oznacza to, że nie wymieniają się one między sobą whisky. Nie przeszkodziło to jednak w powstaniu wielu odmian. Mimo krótkiej historii japońska whisky zdobyła uznanie na całym świecie. Zdążyła już nawet triumfować w prestiżowym rankingu World Whisky Bible. Jak widać, Japonia jest bardzo ważnym ośrodkiem produkcji whisky.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here