paproć

Paprotki są bardzo ciężkimi i wymagającymi roślinami do pielęgnacji. Bardzo często zdarza się, że ich piękny wygląd utrzymuje bardzo krótko, a następnie wysychają i oraz sypią się, mimo że były odpowiednio podlewane. Jak zapobiec usychaniu paprotek i jak je pielęgnować oraz jak o nie dbać, żeby były piękne i efektownie przez długo czas?

Przeczytaj też: https://www.plotki.pl/jak-pielegnowac-paprotki/

Paprotki – skąd pochodzą i jak zyskały popularność

Paprotki (zwłaszcza te duże gatunki) wyglądają bardzo pięknie, jednak w bardzo wielu przypadkach ciężko jest je utrzymać w dobrej kondycji. Nie każdy rodzaj paproci będzie rósł ładnie we wnętrzach. Może być to jeden z powodów przez które paprotki tak szybko umierają. Rośliny te to jedne z najstarszych roślin na naszej planecie. Często możemy zauważyć je w salonach czy łazienkach, zwłaszcza u starszych członków naszej rodziny. Dlatego też są tak popularne!

Paprocie występują już od ery paleozoicznej. Możemy je spotkać w wielu gatunkach oraz rodzajach. Mogą żyć zarówno w domach jak  i w lasach. Należy pamiętać jednak , że ta domowa roślina oczekuje od opiekuna podobnych warunków do życia, jakie miałaby w naturalnym środowisku.

Paprotki – podlewanie i nawożenie

Paprotki tak każde rośliny powinny być systematycznie podlewane. Ten rodzaj roślin wprost nienawidzi suchego podłoża. Nie znaczy to, że musicie ją podlewać kilka razy dziennie. Absolutnie! Nie należy przesadzić. Latem i wiosną należy podlewać je co 2-3 dni, zimą natomiast znacznie rzadziej. Bardzo częstym błędem jest podlewanie roślin podczas dużych upałów. Woda wówczas bardzo szybko wyparowuje. W czasie upalnych dni lepiej jest robić to  raczej wcześnie rano przed falą upałów lub wieczorem.

W okresie wiosenno-letnim (od marca do sierpnia), paprotkę należy odpowiednio nawozić, należy robić to minimum raz w miesiącu.  Do tego zakupić można specjalne odżywki, przystosowane do tego typu rośliny. Ważne jest, aby zimą ograniczyć nie tylko podlewanie, ale i nawożenie.

Paprotki – gatunki

Istnieje wiele gatunków paprotek, które mogą mieć różne upodobania w zależności od rodzaju. Poniżej przedstawione jest kilka przykładowych gatunków paproci, które są dostępne w wielu sklepach. Są to: 

  • Paprotka zwyczajna (polypodium vulgare),
  • Orliczka (Pteris),
  • Adiantum, niekropień (Adiantum capillus veneris),
  • Płaskla łosioroga (Platycerium alcicorne),
  • Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata),
  • Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia).

Zobacz też: http://odzyskajdzien.pl/jak-pielegnowac-monstery/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here