Jak objawia się astygmatyzm

Astygmatyzm jest obecnie bardzo powszechnym zjawiskiem. Na te przypadłość cierpi ponad 40% osób, u których zdiagnozowano wady wzroku. Zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej powoduje na siatkówce widoczność obrazu niepunktowego. Dlatego wtedy widzimy nieostry obraz czy zniekształcone przedmioty.

Jakie są najpopularniejsze objawy astygmatyzmu?

Problemy ze wzrokiem ma wiele osób w każdym wieku. Nawet u dzieci może występować astygmatyzm. Objawy, które się wtedy pojawiają to przede wszystkim słaba widoczność, dlatego nasze pociechy mogą wtedy często przecierać oczy oraz mrużyć.

Warto w takich momentach skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy pomogą wybrać odpowiednie okulary albo znacznie wygodniejsze w użytkowaniu soczewki kontaktowe. Podczas konsultacji okulista dokonuje pomiar i moc refrakcji, ocenę widzenia obuocznego i akomodacji oraz pomiar grubości i krzywizny rogówki.

Najpopularniejsze objawy astygmatyzmu to:

– zamglone widzenie na daleką i bliską odległość, niezależnie od wieku,
– częste mrużenie oczu dla poprawy widzenia,
– łzawienie, swędzenie albo pieczenie oczu,
– pojawiające się bóle głowy.

Jakie są sposoby na leczenie astygmatyzmu?

Nie trzeba się bardzo przejmować tym, że cierpimy na astygmatyzm. Objawy mogą nam jednak dokuczać w codziennym życiu, dlatego też warto wybrać się do okulisty w celu wykonania specjalistycznego badania. Można będzie wtedy dokładnie ustalić wszelkie wady wzroku, a następnie wybrać odpowiednie leczenie.

Obecnie bardzo łatwo można skorygować astygmatyzm, nawet zaawansowany za pomocą odpowiednio dopasowanych okularów albo komfortowych i niewidocznych, miękkich torycznych soczewek kontaktowych. Poprawia się wtedy skupienie światła na siatkówce, dzięki czemu osoba borykające się z tym problemem może normalnie funkcjonować w codziennym życiu.

Kiedy pojawiają się problemy astygmatyzmu?

Wielu lekarzy twierdzi, że u dzieci w wieku przedszkolnym wartość astygmatyzmu zmniejsza się, a w wieku szkolnym nie zachodzą większe zmiany. Jeśli więc dziecko ma mieć się znaczący astygmatyzm, to będzie już widoczny podczas zajęć szkolnych. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej korygować tę przypadłość, ponieważ bez prawidłowego leczenia będzie nie tylko negatywnie działać na normalne życie, ale z czasem może uniemożliwić czytanie i uczenie się.

Osoby w wieku 20-40 lat nie doświadczają problemów z astygmatyzmem, jeśli na niego nie cierpią od urodzenia. Dopiero po 40 roku życia mogą zachodzić zmiany, który objawiają się jako astygmatyzm odwrotny lub prosty.

Czy warto zdecydować się na soczewki kontaktowe?

Astygmatyzm znacznie upośledza normalne widzenie i ostrość obrazu, co przekłada się na gorszą jakość życia. Na szczęście rozwój okulistyki oraz nowoczesne technologie umożliwiają skuteczne leczenie, bez przeprowadzania jakichkolwiek operacji.

Żeby zapewnić sobie lepsze widzenie przy astygmatyzmie, sprawdzonym rozwiązaniem okazują się stabilne i komfortowe w użytkowaniu soczewki kontaktowe Acuvue.pl. Zapewniają one niezakłócony wzrok przez cały dzień i można je uzyskać bezpłatnie po wykonaniu płatnego badania wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here